Grupy terapeutyczne prowadzone psychodramą

Co to jest?

Z myślą o osobach, które przeżywają problemy osobiste i poszukują pomocy psychologicznej, przygotowaliśmy propozycję dołączenia do terapeutycznej grupy psychodramy. Jest to innowacyjny sposób prowadzenia psychoterapii, różniący się od klasycznych jej form. W psychodramie mniej mówi się o swoich problemach, a bardziej pokazuje je i przygląda się im na scenie. To konkretne doświadczenie bardzo poszerza możliwości terapeutyczne. Umożliwia zdystansowanie się od dotychczasowego sposobu myślenia, uczy nowych rozwiązań, skłania do refleksji i prowadzi do zmiany. Inaczej mówiąc – scena poszerza horyzont spoglądania na siebie.

Dla kogo?

Każda osoba, która zastanawia się nad podjęciem pracy nad sobą i chciałaby rozwinąć swoje zasoby może dołączyć do takiej grupy. Wymaga to jednak wstępnego spotkania i określenia natury zgłaszanych problemów. Psychodrama jest bardzo skuteczna w pracy z różnego rodzaju urazami psychicznymi, trudnościami interpersonalnymi, zaburzeniami odżywiania i problemami emocjonalnymi. Pomaga także w przezwyciężaniu własnych słabości i ograniczeń oraz w rozwijaniu osobistego potencjału.

Jak pomaga?

Istotą leczenia w terapeutycznej grupie psychodramy jest właśnie działanie na scenie. Wiadomo, że nie można zmienić przeszłości, ale można zmienić jej postrzeganie i przeżywanie – a to przynosi znaczną ulgę (katharsis), i otwiera nowe perspektywy. Uwalnia niejako z zakonserwowanej roli pacjenta. Takie nowe otwarcie umożliwia  podejmowanie innych, być może jeszcze nie odkrytych ról w życiu. Największą siłą terapeutyczną w psychodramie jest grupa. Każdy temat przedstawiany na scenie uruchamia skojarzenia i otwiera nowe wątki także w innych uczestnikach psychodramy. Pracując w takiej grupie nigdy nie jest się samemu, raczej doświadcza się więzi i wspólnoty z pozostałymi osobami.